Elődöntőbe jutott a magyar férfi vízilabda-válogatott

Ahhoz képest, hogy az első negyed közepén 0-2-re állt, a maradék 28 percben mindössze két (!) gólt kapott a fantasztikusan védekező magyar válogatott, így végül hatalmas csatában sikerült 6-4-re nyerni a görögök ellen a Los Angeles-i Világkupa Szuperdöntő negyeddöntőjében. Vogel Soma lett az MVP, következnek a spanyolok.

Kibekkelt támadással és kimaradt fórral indult a parti, majd némi „mezőnyözés” után Kakaris három perc után meglőtte az elsőt, egy könnyű bepasszosat fórból, míg nálunk a második sem ment be – Vámos Márton irányzéka hordott kissé mellé. Ugyanakkor Nikolaidis egészen elsőrangú pöccintéssel fejezte be az ellentámadást, így már kettővel mentek a hellének. Akik ezután elmehettek volna akár hárommal is, elvégre akadt két emberelőnyük is, de előbb egy remek blokknak hála perdült a labda a lécre, aztán Argyropoulos trafálta telibe a fát, a kettő között Zerdevas valahogy belekapott Zalánki Gergő relatíve tisztán elengedett labdájára.

Mielőtt kaparni kezdtük volna magunkat, hét perc elteltével végre a harmadik hat az ötöst megoldottuk szépen: Jansik Szilárd emelkedett ki a falból és mattolt, hogy aztán egy labdaszerzést és egy újabb kiállítás befújását követően az élete első válogatott meccsét játszó Vigvári Vince remek érzékkel verje át a görög kapust, 6 másodperccel a duda előtt.

És a lendület tartott a szünet után is: rögvest az első támadásból Zalánki bombája valahogy belibegett Zerdevas kezéről, bár vissza kellett nézni, de megadták. Húsz másodperc után tehát 3-2-re vezettünk – és itt be is fejeződött a gólgyártás erre a félidőre…

A bírók lenyelték a sípjukat, a véleményes akciókban sem ítéltek semmit, tiszta helyzet pedig nem nagyon adódott, azaz szépen fáradtak a srácok itt is, ott is. Az utolsó perc környékére érve aztán előbb Genidounias maradt tisztán rosszkéz szélen, de Vogel Soma óriásit védett, majd végül kaptunk egy előnyt, ám hiába jutott el a labda Német Toni kezére, ő kissé kisodródva melléhúzta a falból, azaz maradt 3-2 a félidőre – számolt be a magyar szövetség.

A második elején megint megduplázhattuk volna a különbséget, ám Konarik Ákos fórból a kapusba törölte a labdát, míg Kalogeropoulos végül egy parádés kinti lövéssel megtörte a görögök – védelmünket dicsérő – 13:30 perces gólcsendjét. Ez utóbbi ismét ránk ragadt át, mert a következő előnyt Manhercz Krisztián rontotta el, és míg Fountoulis szépen besimította az övékét, Zalánki Gergő kisvártatva fölébombázta a Jansik által összebrusztolt ötméterest. Három támadás, két fór és egy ötös, nulla gól, elég rosszul festett – még jó, hogy Argyropoulost leblokkoltuk hátrányban. És még jobb, hogy Varga Dénes ezután egy csakis tőle látható, fantasztikus csuklómozdulattal egyenlített, belépve hat méterre, akcióból. A negyed hátralévő négy és fél perce újfent kőkemény csatát hozott, ismét a védelmek remekeltek, a negyed végén a mi öt emberünk óriásit produkált egy görög fórban – időkérés után jöttek, lövésig sem jutottak.

Egyre inkább érezhető volt, hogy óriási értéke van a gólnak – különösen egy olyannak, amivel indítottuk a zárórészt: Fekete Gergő fantasztikus érzékkel, két rázuhanó védő közül pöttyintette ki a labdát Jansiknak a szélre, akinek annyi ideje volt, hogy a vízről a léc alá tolja a vízről – így fest egy magyaros varázslat, ami egy ilyen meccsen valóban hatványozottan sokat jelentett.

A következő percek pedig csak ráerősítettek minderre: elképesztően nagyot melóztak a védelmek mindkét oldalon, Zalánki egy szédületes belenyúlással tett tönkre egy újabb görög előnyt, utána viszont megint kissé statikusra sikeredett a mi fórunk, bár időkérés után mentünk neki, így Vámos Marci labdája a blokkon halt el. A hellénekben is egyre kevesebb kakaó maradt, azért Papanastasiou megpróbált egy ellenakciónál egy az egyezni, de pont a lövésnél érződött, hogy már nem maradt elég ereje, mert a labdája mellément. És mivel kissé lemaradt, elöl nagyon okosan megoldottuk a hat az ötöt, Vámos Marci érkezett végül épp annyival előbb a kapu elé, hogy már csak ötöst érően tudják szerelni. Varga Dumi pedig az utolsó mohikánok – már nincs több aktív olimpiai aranyérmesünk rajta kívül – higgadtságával döntötte el a meccset.

Bár két és fél perc maradt még, érezhető volt, a kétgólos előny ezen a mérkőzésen, a negyedik negyedben már győzelmet ér. Különösen úgy, Vogel Soma újabb védést mutatott be – korábban egy támadáson belül háromszor ért oda egy perc alatt –, aztán Manhercz blokkolt elsőrangúan. Az óriásit melózó Jansik centerakciója gólt érdemelt volna, de ne legyünk telhetetlenek – akárcsak a második, a negyedik negyedben sem kaptunk gólt, így sikerült kiharcolni az elődöntőt, a hölgyekhez hasonlóan a görögöket tolva félre.

Vogel Soma lett a meccs embere – nem csoda: 13/9-es, 69 százalékos mutatóval zárt, úgyhogy ő lett az MVP, teljes joggal. Folytatás a spanyolok ellen, ha már az elmúlt másfél hetet nagyjából velük töltöttük.

A találkozott követően Varga Zsolt, Vogel Soma, valamint a görögök szövetségi kapitánya, Theodoros Vlachopoulos értékelte a mérkőzést.

Varga Zsolt szövetségi kapitány

Benne vannak az ilyen kevésgólos mérkőzések a pakliban a felkészülésnek ebben a szakaszában, hosszú utazás után. Nekem leginkább az tetszett, hogy a meccs előrehaladtával egyre stabiliabb lett a védekezésünk, az utolsó negyedben még többet blokkoltunk, mint addig. Ez egy fontos győzelem, mert a görögök nagyon jók.
A támadás mehetett volna kicsit jobban, mert azért a spanyol kétkapuk alkalmával már játszottunk eleget, de amikor ekkora fókusz van a védekezésen, mint ma nálunk, akkor azért az sokszor megy a támadásvezetés rovására. Azzal egyébként is kevesebbet tudtunk foglalkozni eddig, a fórok lassúak voltak, ezt egyértelműen láttam, ezen változtatni kell, de dolgozni fogunk ezen is a világbajnokságig – addig pedig mindig segíthet az az egyéni extra, hiszen mégiscsak magyar vízilabdázók vagyunk.

Vogel Soma, a mérkőzés MVP-je

Nagyon fizikális, nagyon kemény meccs volt, hosszú utazás után, nekünk szokatlan, nagyon meleg vízben. Ez a mezőnyjátékosoknak iszonyú nehéz, mert kevés gól esik, azaz megállás nélkül menniük kell, épp ezért köszönöm nagyon a többieknek, hogy ilyen őrlésben ennyire masszívan és jól védekeztek, mert ennek köszönhettük ezt a győzelmet.

Theodoros Vlachopoulos, a görögök szövetségi kapitánya

Nem mondhatom, hogy elégedetlen volnék, ez volt az első hivatalos meccsünk hosszú idő után. Különös találkozó volt, rengeteg kiemelkedő tudású vízilabdázóval a vízben, mégis, a mérkőzés színvonala nem ütötte meg azt a mércét, amire azt mondhatnánk, hogy közönségszórakoztató… Három egyenlő negyed után a magyarok azzal nyertek, hogy átgondoltabbak voltak a támadásoknál. A játékosaim próbálkoztak, de nem játszottak annyira precízen, így most kénytelenek leszünk az ötödik helyért menni.

Férfi Világkupa, Szuperdöntő, Los Angeles

Negyeddöntő
Magyarország–Görögország 6-4 (2-2, 1-0, 1-2, 2-0)
Gólok: Varga D., Jansik Sz., 2-2, Zalánki, Vigvári Vince ill., Kalogeropoulos, Fountoulis, Nikolaidis, Kakaris