Márton Luana ezüst-, Patakfalvy Luca bronzérmet szerzett Krakkóban!

A lengyelországi Európa Játékok második taekwondós versenynapján két magyar is dobogóra állhatott. Márton Luana és Patakfalvy Luca is remekelt és egész napi produkciójuk érmeket eredményezett.

A magyar szövetség szombati beszámolója szerint a világbajnoki címvédő Márton Luana (57 kg) a belga Asemani ellen egy ütésponttal szerzett vezetést nyitómeccsén, a nyolcaddöntőben. Féltávnál 3-0-ra ment, a belga viszont az utolsó pillanatokban fordított és megnyerte az első menetet szinte a semmiből. Asemani fejtalálatával indult a második etap és a magyar lány 0-6 után szerezte első pontját intésből. A végjátékra megérkezett Lua és előbb 5-7-re jött föl, majd kiegyenlített (7-7). Az utolsó pillanatban fejre talált Lua és 10-7-re behúzta a második felvonást. A döntő két perc igen taktikusan, tapogatózva indult. Testre talált a belga és ezzel vezetett kettővel, mikor már csak egy perc volt hátra. Jött egy újabb fejes Luától és már 3-2 volt az állás a magyar lánynak. Innen pedig nem volt megállás és hamar 9-2-re duzzadt a fór. Lua már nem engedte ki kezéből a mérkőzést és készülhetett a negyeddöntőre.

(fotó: MOB / Tumbász Hédi)

A negyeddöntőben a görög Faidra Kaltekivel találkozott, ahol magyar pontokkal zárult az első fél perc. Két intés, plusz egy fejes és máris 7-0 állt az eredményjelzőn. Az utolsó fél perc is Luáé volt, aki 10-0-ra hozta az első felvonást. A második menetben sem igen talált fogást a magyaron a görög, csak egy perc elteltével talált, azzal is csak szépített 3-2-re. Luana növelte még előnyét és nem engedte közelebb a hellént és 2-0-val bejutott az elődöntőbe.

A török Ilgun volt Márton Luana ellenfele az elődöntőben, aki fél perc alatt ellépett (0-5), de még időben jött Lua első sikeres akciója (2-5). Állandósult köztük a nagyjából négypontos különbség a folytatásban. Ugyan egyszer sikerült az egyenlítés két egymást követő fejtalálttal, de azokat szabálytalanság miatt elvették a magyar lánytól. A török pedig innen már behúzta az első menetet.

A második etap lassabban indult be és intésekkel tudott a török vezetni (1 perc után 1-3). Lua 2-3-ra is feljött, de Ilgun talált testre és újra hárommal ment a végjátékhoz érve (2-5). Hosszas videózások következtek és Lua visszajött a meccsbe (6-7). Sőt, hihetetlen utolsó másodperceket produkálva 6-7-ről 14-8-ra megnyerte a második menetet. A mindent eldöntő két percet is Ilgun kezdte eredményesebben (1-2) az első fél percben. Lua innen gyorsan 5-2-re fordított. Idegtépő harmadik menetet produkáltak a felek, videózás miatt sokat állt is a játék. Viszont ezt követően 10-3-ra ment már Lua az így megadott fejtalálatoknak hála. Újabb visszanézés és már 13-3 állt az eredményjelzőn. Ráadásul a törökre még számolni is kellett, ami után már 16-3 volt az állás. A végén pedig már örömjáték volt, egyik látványos akciót vitte be a másik után Lua és a vége előtt tíz másodperccel, 21-8-nál a török már kezet nyújtott a friss finalista Luának!

A világbajnok Márton Luana és a kétszeres olimpiai bajnok Jade Jones csapott össze az aranyért az Európa Játékokon. Felpaprikázott hangulatban estek egymásnak, fél perc után ez 3-5-ös Jones vezetést eredményezett. 5-9-ről jött az utolsó perc, ahol Lua egy intéssel zárkózott (6-9). Jones ellépett öttel (6-11) és a hajrában ezt már nem tudta ledolgozni a magyar lány, így az első felvonás a brité lett.

Egy intésponttal szerzett vezetést Jones a másodikban és ugyanígy duplázta meg fórját. Két ütéssel azonban egalizált Lua, nyílttá téve a meccset. Viszont egy perc alatt már négy intést szedett össze (2-4). Így is jött az egyenlítés egy jó testrúgással (4-4). Döntetlenről Jones ütése mozdította el az eredményt (4-5), de Lua testrúgással fordított (6-5). Három másodperccel a vége előtt azonban Jones még talált és ezzel behúzta a második menetet és megnyerte a tornát. Márton Luana 17 évesen ezüstérmet nyert az Európa Játékokon.

Úgy éreztem, hogy kicsit erősebb volt az ellenfelem, de ez adódik a ranglistahelyezésből és abból is, hogy ez még csak az első évem a felnőttek között. Erősödni fogok, és most ez az ő döntője volt, de legközelebb én nyerek. Ezzel az eredménnyel sokat lépek előre az olimpiai ranglistán. Kilenc éves korom óta arról álmodom, hogy olimpiai bajnok leszek és az is leszek. A következő cél természetesen, hogy kijussak Párizsba és valóra váltsam az álmom. Nagyon köszönöm az otthoniaknak a szurkolást és szeretném meghálálni a bizalmukat még jobb eredményekkel a jövőben.

– mondta Márton Luana az ezüstérem megszerzését követően  a magyar szövetségnek,

Márton Luana – Jade Jones: 0-2

Patakfalvy Luca (53 kg) a dán Lyngbaek ellen egy perc tapogatózást követően alapozta meg első menetbeli győzelmét a nyolcaddöntőben. Eleinte 1-2 ponttal vezetett, végül magabiztosan, 10-3-ra hozta az első etapot. Hasonló mederben folytatódott a második felvonás is, fél perc alatt már 9-0 volt Luca előnye. és pillanatokkal később már meg is volt számára a továbbjutás (pontkülönbséggel véget ért a menet) és várhatta a délutáni negyeddöntőt.

Az Európa Játékok negyeddöntőjében a brit McKew ellen jól rajtolt és az első menet felénél 4-0-ra vezetett Luca. Egy fejtalálattal már 7-0-ra ellépett és nem engedett találatot a szigetországinak (7-0). A második felvonás másodpercei sokáig érvényes akció nélkül peregtek. A legvégén ugyan Luca került fórba (1-0), de még pont volt annyi ideje Mckewnak, hogy fordítson és döntő menetre mentse a találkozót. A magyar lány ebben aktívan és rögtön két ponttal kezdett. Ehhez jött egy fejes és 5-0-s magyar vezetést mutatott az eredményjelző. Az utolsó percbe 5-3-as Luca-előnnyel érkeztek a felek. A vége nagyon izgalmas volt, mert feljött egy pontra a brit, de hiába ment előre az utolsó pillanatokban, a kontrák magyar pontokat és magyar elődöntőt értek.

Alma Maria Perez Parrado várt Patakfalvy Lucára az elődöntőben. Bő egy perc telt el, mikor kétszer is talált a hispán testre (0-4). 2-4-re jött fel Luca és megnyomta a hajrát, de mivel túlzottan kitámadott, a spanyol szerzett újabb pontokat és nyerte az első játékrészt. A második menet magyar pontokkal indult (2-0), de az utolsó percre 2-2-vel érkeztek a felek. Érezhető volt, kivárnak, mert egy jó akció eldöntheti a menetet. 10 másodperccel a vége előtt egy ütéssel Luca vezetett, majd jött a dráma. Ezredmásodpercekkel a vége előtt talált fejen Perez Parrado és 3-5-re elvitte a menetet és megnyerte mind a két felvonást. Luca így a bronzmérkőzésre készülhetett.

Az Európa Játékok taekwondo versenyeinek első magyar éremcsatáját vívta időrendben Luca az izraeli Biana Lagerrel. Magyar fölénnyel és vezetéssel indult a találkozó. 7-1 is volt már az állás és ugyan Lager szépíteni tudott 7-4-re, de közelebb nem tudott zárkózni és Lucáé lett az első menet. A fent említett 7-1 a második felvonás első 10 másodperce alatt összejött a magyar lánynak ismét. Ugyan Lager talált fejre, de Luca volt többször eredményes és csak nőtt és nőtt a különbség. Fél perccel a vége előtt már 19-4 volt Luca fórja, ráadásul a vérző orrú izraelit ápolni is kellett. A kényszerszünet után is Luca dominált és végül 25-4-re megnyerte a menetet és egyben a meccset is, amivel megszerezte a bronzérmet.

– Az elődöntő után kicsit csalódott voltam, de túl kellett tennem magam a vereségen. Ezt még tanulom, mert általában sokat őrlődök egy vereségen és nem vagyok elég türelmes. Itt, amikor vigaszág is van, hamar el kellett felejteni az utolsó pillanatban elúszott elődöntős meccset. A legfényesebb érmet szerettem volna hazavinni, de ha már kicsúszott a kezemből a döntő, elhatároztam, hogy nem fogom hagyni, hogy érem nélkül maradjak. A tavalyi kézsérülésem után idén már teljes értékű munkát végezhettem és minden edzéssel töltött perc boldoggá tett, hogy végre nem vagyok sérült. Jól is sikerült a felkészülésem és még elhivatottabban álltam a szezon elé. Épp ezért rengeteget jelent nekem ez az érem.

Patakfalvy Luca – Biana Lager: 2-0

Józsa Levente (68 kg) kezdett jobban a dán Joergensen ellen az Európa Játékok nyolcaddöntőjében. 5-0-ról azonban a skandináv egyenlített és 7-7-tel értek el az utolsó tíz másodpercig, ahol Joergensen talált és nyerte az első menetet. A második felvonásban a dán talált először (0-2), Egy intéssel minimalizálta a hátrányt Levi, de megint Joergensen talált (1-4) és várta kedvező helyzetből az utolsó harminc másodpercet. Felgyorsultak az események a végére, de Levi már nem tudott egyenlíteni, a skandináv jutott a legjobb nyolc közé. Mivel Joergensen nem jutott döntőbe, a magyar fiú nem folytathatta a vigaszágon.

Padla Orsolya (+73 kg)

A szervezők tájékoztatása szerint a nyolcaddöntőket délelőtt, 9 és 12.15 között rendezik, a negyed- és elődöntőket, valamint a vigaszági meccseket 14.00 és 17.15 között bonyolítják, a finálét és a bronzmérkőzéseket 19 órától tartják.

Az Európa Játékokat az M4 Sport élőben közvetíti csatornáin.

Vasárnap 9.00-kor Márton Viviana (67 kg) az első helyen kiemelt, francia Magda Wiet Henin ellen meccsel, 10.24-kor Patakfalvy Csenge (62 kg) a lengyel Julia Szpakkal találkozik a nyolcaddöntőben.

fotó: MOB / Tumbász Hédi